Bar “Ventil” je bio mesto održavanja prve promocije nove zbirke priča “Regia fantastica 2”, koju je pripremilo udruženje građana Fanovi naučne fantastike SCI-FI, iz Beograda, na čelu sa Tihomirom Jovanovićem. Zbirka jedinstvena po tome što, kao i prvi deo, obuhvata autore iz svih šest ex-jugoslovenskih republika.
No, ovo nije bila prilika da se samo govori o ovoj zbirci, pošto SCI&FI stalno ima i nekih drugih noviteta, s obzirom da pripremaju dva svoja fanzina – Terru i SF portal, tako da je prvo predstavljena decembarska Terra, bilo je reči i o SF portalima, te je pomenuta i zbirka priča “Palisade i čadori” Tihomira Jovanovića, kao i aktivnosti samog društva, koje je najpoznatije po povezivanju fanova iz regiona. O svemu tome pričao je predsednik društva SCI&FI Svetislav Filipović. Priče o novim fanzinima će, ipak, svoje zaslužene promocije sigurno imati i naknadno, kao i “Regia fantastica 2” koja će biti predstavljena i na nekim festivalima fantastike u regionu.
Prva “Regia fantastica” je objavljena pre dve godine i štampana je u samo 51 primerku. Kada je podeljen po jedan primerak svim zastupljenim autorima ostatak je deljen “na kašičicu” pa su pojedinci nudili i po nekoliko stotina evra kako bi je se dočepali. Slična sudbina čeka i dvojku, mada je njen tiraž skoro pa duplo veći (101 primerak).
I ovog puta tu su pisci iz cele ex-YU, ali ovoga puta postoji jedna razlika u odnosu na prvu zbirku priča. Naime, pisci su po pozivu slali svoje radove, a ovog puta, uz poziv, morali si da odgovore na temu – pošto je ova zbirka rađena u znak sećanja na 150. rođendan H.Dž. Velsa, tako da je tematski određena. Takođe, tu nisu samo priče pisaca, već i esej o Velsu, kao i jedan originalan Velsov rad – o trajnoj svetskoj enciklopediji, te njegovu nikada ranije kod nas objavljenu priču “Novi akcelerator”.
Uz Željka Paheka, autora ilustracije za naslovnu stranu, i Zorana Stefanovića – recenzenta i pisca pogovora ove zbirke, od autora tu su bili Tamara Lujak, Sanja Pavošević Alisa i Ivan Nešić (kao i Tihomir Jovanović), a interesantno je da su se skoro svi pisci odazvali pozivu da učestvuju u zbirku, sem onih koji su u to vreme bili prezauzeti radom na svojim knjigama – Goran Skrobonja, Branko Janković i Ivan Lutz.
Kada možemo očekivati narednu zbirku, rano je reći, ali će sigurno i ona biti sa radovima pisaca koji će biti okupljeni po pozivu. O tom projektu će i dalje voditi računa Tihomir Jovanović, dok će se Svetislav Filipović malo više posvetiti svom projektu – dvema knjiga koje planira da objavi u isto vreme. Jedna će biti o životima SF pisaca (čije su priče često veći “SF” od samo SF-a), a druga treba da bude sama priča o žanru, od njegovih početaka do današnjih dana.